yükleniyor

Responsive uyumlu webtasarım

Responsive bir site yerleşiminin ve kodlamasının optimal görüntüleme tecrübesi sağlayacak şekilde dizayn edilmesiyle okuma ve gezinmede kolaylık sağlamakta, sayfaların masaüstü bilgisayarlardan mobil telefonlara kadar tüm dijital aygıtlarda minimum yeniden boyutlandırma, yatay ve düşey kaydırma ile görüntülenmesini mümkün kılmaktadır. Dilimizde Uyumlu Web Tasarım olarak da geçen Responsive Web Tasarım, web sitenizin navigasyon elementlerini, ekran yerleşimini, metin ve fotoğraflarını, odyo ve video çalarlarını ve diğer elementlerini farklı aygıtlara göre kendiliğinden ayarlamasını sağlamaktadır. Uyumlu web tasarım ile yeni nesil web sitelerinde “mobil versiyon” ve “masaüstü versiyon” diye ayrı uygulamalar yaptırmanıza gerek kalmamakta, zira web siteniz açıldığı aygıta göre kendisini ayarlamaktadır; mobil aygıtta açıldığında adeta mobil uygulama özelliği göstermekte, tüm site elementleri telefonunuza veya tabletinize göre dizimlenmektedir. Diğer yandan, masaüstü ve diz üstü bilgisayarlarda sayfa ekranının daraltılması veya genişletilmesi gereken durumlarda web siteniz pencere boyutuna göre uyumlanabilmekte, sayfanın tümü sağa-sola kaydırmaya gerek kalmadan görüntülenebilmektedir.

Google analizlerine göre toplam web site trafiğinin yüzde 30-50 kadarı akıllı telefonlardan ve tabletlerden gelmektedir ve bu trend her geçen yıl artarak momentum kazanmaktadır. İstatistikler, 2015 yılı itibariyle internet gezintilerinin çoğunluğunun masaüstü bilgisayarlardan çok mobil aygıtlardan yapılacağını öngörmektedir. Google, kullanıcılara responsive web tasarım kullanmalarını önermiş ve 2014 yılındaki arama motoru algoritmalarında responsive web tasarım kriterine önem vermiştir. Responsive tasarım kullanmanın site ziyaretçileri açısından pek çok avantaj ve kolaylık sağladığı ortadadır; kullanım kolaylığı, kolay erişim, kolay navigasyon vb… Web sitesi sahipleri için responsive tasarım kullanmanın avantajları ise üç başlık altında özetlenebilir.

Arama motoru avantajı

Arama motorları ve özellikle Google, kullanıcıların tecrübelerine ağırlık vermekte ve kullanıcılara hangi aygıtı kullanıyor olurlarsa olsunlar en iyi kullanım deneyimini sunacak web sitelerini önermektedirler. İyi yazılmış bir içeriğin yanı sıra mobil telefonları ve tabletleri de kapsayacak şekilde iyi dizayn edilmiş bir arayüz sunan web siteleri, arama motoru sonuçlarında daha yüksek derecelendirme ile üst sıralarda yer alacaktır.

Yüksek çevrim avantajı

Responsive tasarım uygulanan web sitelerinin kullanım kolaylığı sağlaması sebebiyle kullanıcıların web sitenizde daha uzun süre kalarak daha yüksek çevrim elde etmenizi sağlayacağı Google analizlerinde de direkt olarak görülmektedir. Kullanıcılar, bir web sitesine özellikle akıllı telefon ve tabletlerinden girdiklerinde, görüntülenme ve navigasyon kolaylığı sağlandığı taktirde daha fazla zaman geçirmekte ve bu da web sitenize yüksek çevrim avantajı sağlamaktadır.

Zaman ve maliyet avantajı

Responsive tasarımlı bir siteye sahip olmak demek, her cihaz için tek bir site demektir ve bu da uyumlu web tasarımlarını, gerek kuruluş aşamasında gerekse güncelleme ve yönetme aşamasında daha uygun maliyetli ve zaman tasarruflu kılmaktadır.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!
toplist site ekle